Ciekawy kościół w Krzyżowej

Krzyżowa, czyli niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, powiecie żywieckim to bez wątpienia wyjątkowa wieś. Zabytki pochodzące z czasów II wojny światowej (Wikipedia) oraz ciekawe wydarzenia sprawiają, że pomimo swych niewielkich rozmiarów, miejsce to przyciąga coraz więcej turystów. Nie ma się co dziwić. W połączeniu z dobrą, stosunkowo tanią bazą noclegową (Meteor) oraz malowniczą okolicą, miejscowość ta staje się łakomym kąskiem na krótki wypad poza miasto.

Krzyżowa to przede wszystkim miejsca z historiami sięgającymi czasów wojny. Jednym z nich jest także kościół parafialny tej wsi. Kościół ten ma swoje początki już w 1916 roku, kiedy to tamtejszy wikary rozpoczął zbiórkę pieniędzy na jego budowę. W roku 1930 zostały sprzedane pobliskie lasy, dzięki czemu zdobyto dość pokaźną kwotę. Dzięki temu, zaledwie kilka lat później, bo w 1934 roku ówczesny proboszcz poświęcił nowo wybudowaną kaplicę. Przez następnych kilka lat skupiano się na rozbudowie kaplicy oraz budowie zakrystii. W 1970 roku zaczęto oraz zakończono tutaj budowę plebani. W roku 1989 nastąpiło bardzo interesujące wydarzenie. Odkryto bowiem grób austriackiego żołnierza we wspólnej mogile. W 2000 roku zaczęto wyposażać świątynię według projektu Czesława Dźwigaja, a w kolejnych latach kościół został wyposażony w niezbędne dla niego akcesoria. Kościół ten jest pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny i na chwilę obecną w bardzo dobrym stanie cieszy tutejszych mieszkańców oraz proboszcza. Miejsce to nie jest zwyczajnym kościołem. Budynek ten to lata pracy, wysiłku oraz transakcji mających na celu stworzenie tego, co możemy dzisiaj oglądać. To walczące o spokojny zakątek do modlitwy pokolenia mieszkańców, które bez wątpienia byłyby zachwycone z osiągniętych efektów. Warto przyjść tutaj, aby obejrzeć architekturę oraz finalną prezencję tego miejsca.

W Krzyżowej będziemy mogli zatrzymać się także na noc. Skromna lecz dobra, w przystępnych cenach baza noclegowa zapewni nam ciepłe łóżko i bezpieczny dach nad głową, a przy okazji nie zrujnuje naszych finansów. Wieś ta to głównie kwatery prywatne, lecz w okolicy tej miejscowości będziemy mogli skorzystać z usług ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów czy też schronisk.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>