Gdynia – wczoraj i dziś

Ten jeden z najnowocześniejszych i największych portów nadbałtyckich, to miasto o interesującej historii i tradycji, a zarazem coraz bardziej atrakcyjne turystycznie. Gdynia wyposażona jest w ciekawe turystyczne ścieżki, które zachęcają do długich spacerów, w otoczeniu infrastruktury tego miasta. Co więcej na terenie owej miejscowości napotkać możemy na liczne ślady historii i wspaniałej architektury.

Prawa miejskie miasto uzyskało w 1926 r., ale jeszcze w 1920 r. na mocy traktatu wersalskiego te tereny zostały przyłączone do Polski. Najważniejszym bodźcem wówczas do rozwoju była budowa portu morskiego, którego głównym twórcą był Eugeniusz Kwiatkowski. W 1923 r. został uruchomiony port tymczasowy, a 4 miesiące później do portu przybył pierwszy międzynarodowy statek pod banderą francuską. Dalsza rozbudowa miasta była fenomenem urbanistycznym na skalę Europy. W ciągu zalewie 20 lat z małej wioski zbudowano wielki port. Jednocześnie w tym czasie powstały niemal wszystkie najważniejsze budynki miejskie – większość w stylu ówczesnego modernizmu.

Lata 30 XX w. przyniosły tu liczne zmiany. Wytyczono Nadmorski Bulwar oraz Skwer Kościuszki, a dodatkowo postawiono Molo Południowe. W części północnej tego ostatniego, a dokładniej tuż przy Pomorskim Nadbrzeżu znajdują się dwie jedynie w swoim rodzaju pływające jednostki, a mianowicie żaglowiec Dar Pomorza oraz niszczyciel ORP Błyskawica. Także i południowy fragment Mola skrywa swe atrakcję. Jest to m.in. Gdyńskie Akwarium, które dysponuje niesamowitymi okazami, jak chociażby piraniami czerwonymi oraz anakondami zielonymi. To nadmorskie miasto znane jest także jako organizator niesamowitych festiwali. Jednym z najpopularniejszych ostatnimi czasy stał się Open’er Festival. Jego głównym sponsorem jest znana wszystkim piwowarska firma Heineken. Z roku na rok przyciąga on coraz większą rzesze turystów oraz coraz to znakomitsze gwiazdy nie tylko polskiej estrady muzycznej. Trzeba podkreślić, iż to także w tym miejscu odbywa się najbardziej ceniona filmowa impreza w Polsce – Gdynia Film Festival.

Wszystkim przybywającym tutaj na krótsze, kilkudniowe imprezy lub na dłuższy pobyt miasto ma do zaoferowania wiele interesujących i niebanalnych miejsc. Także liczba ofert do przenocowania w Gdyni jest obecnie duża. Warto zatrzymać się tu by poznać jak historia i nowoczesność splatają się w dynamicznym procesie rozwoju tego ośrodka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>