Kamienice Przybyłów – atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Niezwykłą popularność, jaką od lat cieszy się Kazimierz Dolny, miasto zawdzięcza doskonałemu połączeniu urokliwej, zabytkowej architektury oraz przepięknej przyrody. Wiekowe budowle pochodzą głównie z czasów świetności Kazimierza Dolnego, czyli z pierwszej połowy XVII wieku, i są całkiem dobrze zachowane. Ciekawym przykładem kazimierskiej architektury z wszystkimi zaletami i wadami niezwykłego stylu renesansowego potraktowanego w sposób trochę naiwny, są Kamienice Przybyłów.

Kamienice braci Przybyłów Mikołaja i Krzysztofa stoją przy Rynku i jak większość zabytków zbudowane są z wapienia, wydobywanego w miejscowym kamieniołomie. Obydwie budowle mają identyczną bryłę – są to budynki jednopiętrowe, trójosiowy, z podcieniami oraz zakończone bardzo wysoką attyką. W czasach kiedy kamienice powstały, właścicielom zależało by ich budowle wyróżniały się i były jak najbardziej okazałe oraz posiadały fantazyjnie zdobione fasady. Ważne było by front robił jak największe wrażenie i kamienice Przybyłów, są tego doskonałym przykładem. Tak więc są szczelnie wypełnione zdobieniami, na które składają się motywy biblijne, postacie ludzi i zwierząt, motywy średniowiecznych fantazji, ornamenty roślinne, sentencje filozoficzne, napisy wyjaśniające symbolikę dziwacznych figur. Właściwie brak jest choć fragmentu ściany, która by wolna była od ozdób. Dodatkowo wszystkie te zdobienia charakteryzują się dużym prymitywizmem – nie są zachowane proporcje postaci, wszystkiego jest za dużo, symbolika jest pogmatwana i trudna do rozszyfrowania. Dodatkową ozdobą kamienic są postacie patronów ich właścicieli, czyli świętego Mikołaja i świętego Krzysztofa.

Kamienice Przybyłów to najbardziej okazałe budowle w Kazimierzu Dolnym, ich lokalizacja w centrum miasta sprawia, że każdy turysta znajdzie je bez trudu. Łatwo tu dotrzeć, niezależnie od miejsca w jakim znajdujemy się podczas urlopu w Kazimierzu nad Wisłą (noclegi meteor sprawdź). Miasto nieustannie przyciąga urokliwą przyrodą i zabytkami, a także swobodną atmosferą, jaką można poczuć w lokalnych kawiarenkach tuż przy wiekowych kamienicach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>