Lesko i tajemnica tajemnic

Lesko, nazywane „bramą Bieszczad” ze względu na swoje położenie, to niewielkie i pełne uroku miasteczko oddalone kilkanaście kilometrów od Sanoka. To miejscowość o bogatej historii – znaleźć tu można zabytki różnych wyznań i religii, i nie tylko, wspaniałą przyrodę, i aktywny wypoczynek. Najciekawszy dla wielu turystów będzie Zamek Kmitów.
Ciekawostką jest, że zamek pojawił się w książce Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”, jednej z części popularnego młodzieżowego cyklu. Opisana w niej była pogoń historyka-detektywa za przemytnikami dzieł sztuki, którzy ukrywać się mieli właśnie w Bieszczadach. Zamek w Lesku wybudowany został w pierwszej połowie XVI wieku, w miejsce wcześniejszej drewnianej fortecy, później ulegał przebudowom. W jego historii zmieniały się panujące w nim rody, a jedną z najokazalszych części zamku była biblioteka. Ta, jak i wiele innych dóbr, spłonęła podczas potopu szwedzkiego po którym zamek, chociaż odnowiony, nie odzyskał już dawnej świetności. Obecnie w zamku znajduje się pensjonat i restauracja, oferuje też korty i boiska, miejsce na ognisko czy grill, wypożyczalnię rowerów oraz nart. To jedno z miejsc, gdzie bez problemu możemy zabrać na wakacje psa czy kota.

Baza noclegowa w Lesku [tu: meteor-turystyka.pl/noclegi,lesko,0.html] obejmuje również wiele innych obiektów. Znajdziemy tutaj pensjonaty, hoteliki i zajazdy, domki i pola namiotowe, schroniska górskie czy też liczne prywatne kwatery i gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi. Lesko to ciekawe, a stosunkowo mało znane miejsce, w którym możemy cieszyć się urokami Bieszczad – najlepiej aktywnie. To tutaj kończy się i zaczyna transkarpacki szlak konny, dostępne są również krótsze trasy jeździeckie, trasy rowerowe oraz oczywiście piesze szlaki. Uprawiać tutaj można sporty letnie i zimowe. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy wędkarstwa, którzy w rzece San łowić mogą pstrągi, jak też fani sportów ekstremalnych – dostępny jest paintball, lotnisko szybowcowe w Bezmiechowej czy też speed riding – zimowe połączenie zjazdów narciarskich i paralotni.

Warto także zobaczyć jakie zabytki, oprócz zamku, kryją się tutaj czy odwiedzić Kamień Leski – położoną ok. 3 km od miasta formację skalną – czy też pobliskie źródełka mineralne. Lesko to ciekawe miasteczko z ogromnym potencjałem turystycznym, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>