Polskie uzdrowiska: Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to jedno z najciekawszych polskich uzdrowisk, znanych przede wszystkim z leczniczych wód mineralnych. To właśnie z tego kurortu pochodzi woda mineralna "Wysowianka", a także wody, takie jak "Aleksandra", "Franciszek", "Jóżef I", "Józef II", "Anna", "Bronisław" i "Henryk". Ciekawostką jest, że wysterują tutaj także borowiny, ale ich eksploatacja musi być ograniczana. Wysowa to perełka województwa małopolskiego. Wieś znajduje się w powiecie powiecie gorlickim, w Gminie Uście Gorlickie. Otoczona jest przez góry Beskidu Niskiego. Przez wieś przepływa rzeka Ropa. Miejscowość ta coraz częściej jest traktowana na turystycznej mapie Polski jako miejsce warte uwagi, zwłaszcza z powodu walorów krajobrazowych, jak i mnogości atrakcji. Możliwości noclegu są dostępne dla wszystkich, bez względu na zasoby finansowe. Noclegi Wysowej to szansa na jakościowy wypoczynek połączony z troską o zdrowie.

Wieś najprawdopodobniej została założona w XIV wieku na prawie magdeburskim. Pierwsze wzmianki pochodzą jednak z XVII wieku, kiedy to schwytano zbójnika Sobczaka, który podczas przesłuchania wyjawił, że we wsi wraz ze swoimi towarzyszami leczył się na "franczę" – chorobę weneryczną współcześnie określaną mianem kiły. "Franca" była wówczas chorobą bardzo trudną w leczeniu, poza tym nie było środków leczniczych skutecznych w walce z nią. W XVIII wieku hrabia Maciej Lanckoroński regularnie zażywał tutaj kąpieli w drewnianych wannach – kąpiel odbywała się w wodach mineralnych czemu przypisywano "czerstwość zdrowia". Wodolecznictwo zaczęło rozkwitać w XIX wieku i dobra passa trwała do wybuchu I wojny światowej, w tym czasie wieś przyjmowała rocznie dwa tysiące kuracjuszy. W tamtych czasach było to ogromne osiągnięcie. Niestety pomimo odbudowy wojennych zniszczeń Wysowa nie wróciła na top kurortów – Polska międzywojenna zwróciła swe oczy na zupełnie inne miejscowości. W latach 60. XX wieku lokalne wody mineralne zostały oficjalnie uznane za lecznicze, nastała też intensywna rozbudowa obiektów sanatoryjnych.

Wody mineralne mają dość szeroki zakres oddziaływania. Można tuta leczyć choroby układu oddechowego, moczowego, układu ruchu, choroby przemiany materii (w szczególności cukrzycę oraz otyłość). Coraz częściej mówi się o leczeniu nerwic i syndromu przewlekłego przemęczenia – może temu służyć nie tylko woda mineralna czy przepiękne widoki, ale i atmosfera wsi, która wpuszcza do swych granic XXI wieku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>