Zarobki dyrektora finansowego

Dyrektor finansowy to osoba zarządzająca działem finansowym w firmie, odpowiedzialna za planowanie budżetu, zarządzanie finansami i wydatkami oraz kontrolę nad pracą działu finansów i generowanych w nim dokumentów. W ostatnich latach rola CFO sprowadza się również do zadań decyzyjnych lub przynajmniej wydawania opinii na temat prowadzonych inwestycji czy projektów rozwojowych. Jakie zarobki otrzymuje dziś dyrektor finansowy?

Zakres obowiązków i kwalifikacje

Zakres obowiązków dyrektora finansowego jest duży, obejmuje zarządzanie i kontrolę nad wszystkimi zadaniami realizowanymi w dziale finansowo księgowym przedsiębiorstwa. To stanowisko wysoce prestiżowe, ale równie odpowiedzialne. Wymaga się więc od kandydata dużego doświadczenia i wiedzy. Ważne są również umiejętności interpersonalne, czyli spokój, opanowanie w podejmowaniu decyzji, odporność na stres oraz umiejętność zarządzania zespołem. Mniej ważne, choć oczywiście istotne są ukończone fakultety i szkoły. O posadę CFO ubiegać się może absolwent wyższej szkoły o kierunkach ekonomicznych, na przykład ekonomii czy finansów i rachunkowości.

Wynagrodzenie CFO

Wynagrodzenie, tak jak w przypadku wielu innych stanowisk różni się i uzależnione jest od wielu istotnych czynników. Są to między innymi doświadczenie, staż pracy, wielkość firmy oraz region. Średnie wynagrodzenie miesięczne dyrektora finansowego w dużym mieście, w zależności od wielkości firmy wynosi od 22000 do 33000 zł brutto. W małych miejscowościach jest to odpowiednio od 20000 do 28000 zł brutto. Maksymalne wynagrodzenie na tym stanowisku to nawet 37000 zł brutto miesięcznie, natomiast minimalne plasuje się w granicach 17000 zł brutto miesięcznie.

Zarobki dyrektora finansowego są bez wątpienia wysokie, choć znacznie różnią się pomiędzy sobą. Nie jest jednak łatwo otrzymać takie stanowisko, a zajmują je najczęściej wieloletni pracownicy działów finansowych firm takich jak Pwc.pl. Nic nie liczy się bowiem tak bardzo jak doświadczenie oraz znajomość specyfiki działania zarówno firmy, jak i całej branży.