Jak działać, by być bezpiecznym w sieci?

Technologia cały czas idzie do przodu i tak naprawdę trudno sobie wyobrazić życia bez niej. Nie jest to też jednak tak, że korzystanie z niej nie niesie za sobą pewnych zagrożeń. Coraz więcej słyszy się o inwigilacji nawet zwykłych obywateli, które są dokonywane przez rządy. Globalna wioska, która miała być bezpieczną oazą, stała się nagle miejscem, w którym bardzo łatwo stracić swoją tożsamość. Cyberbezpieczeństwo jest istotne zarówno na poziomie państwowym, ale i tym lokalnym, w naszych domach. Postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik na ten temat. Jak się zabezpieczyć w internecie? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Ograniczyć się do niezbędnego minimum

Zdajemy sobie sprawę z tego, że może być to niełatwe dla osób, które już głęboko wsiąknęły w świat internetu, ale niestety – inwigilacja jest faktem. Jeżeli rządy chcą wiedzieć o swoich obywatelach coraz więcej, to siłą rzeczy ta wiedza staje się elementem nie tylko na poziomie relacji obywatele-władza, ale i też na takie dane chrapkę mogą mieć inne kraje. Im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, że wojna informacyjna trwa, tym lepiej będzie dla nas. 

Co zrobić, by być bardziej bezpiecznym? Przede wszystkim korzystanie z internetu w sprawach koniecznych. Technologia zaszła już za daleko, choć na pewno będzie ona jeszcze głębiej wchodzić w nasze życie i cyberbezpieczeństwo stanie jeszcze istotniejsze. Polecamy nie zakładanie nowych kont na portalach o niejasnym pochodzeniu, wobec których są spore zarzuty i same regulaminy są niejasne. 

Dobry program antywirusowy zawsze będzie sprzymierzeńcem

Funkcjonowanie w internecie sprawia, że oszuści wykorzystują coraz to bardziej sprytne metody, żeby oszukać internautów. Najczęściej są to reklamy, po kliknięciu których jesteśmy przenoszeni na pewne strony internetowe. Nie musimy oczywiście dodawać, że samo kliknięcie spowodowało zainstalowanie pewnego wirusa. To samo dotyczy pobieranie aplikacji z niejasnych źródeł. Nawet pomimo poprawnego działania gry czy aplikacji, niekoniecznie musimy być świadomi tego, że jest ona „zarażona”. 

Aby zwiększyć swoje cyberbezpieczeństwo, świetną opcją będzie zainstalowanie programu antywirusowego, który pozwoli na skanowanie komputera, również pod kątem świeżo pobranych plików. Niektóre zagrożenia czają się na nas właśnie w muzyce, filmach czy grach. Zeskanowanie ich pozwoli na bezpieczne korzystanie z komputera.