Podatek u źródła – praca za granicą

Pracujesz za granicą i ciekawi Cię, jak wyglądają kwestie związane z podatkami? Nie wiesz na czym polega podatek u źródła i z czym jest on związany? W poniższym artykule przedstawimy podstawowe kwestie, które dotyczą wszystkich osób zarabiających poza granicami kraju lub przedsiębiorców sprzedających swoje towary i usługi nie na terenie Polski. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czym jest podatek u źródła?

Podatek u źródła, określany również mianem WHT (ang. withholding tax), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „podatek pobierany bezpośrednio z pensji”. Jest to trafne określenie. W normalnych okolicznościach, kiedy zarabiamy w tym samym kraju, w którym rozliczamy się z naszych przychodów jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to właśnie osoba, której dotyczy przychód ma obowiązek odprowadzić podatek do urzędu skarbowego. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej przy podatku u źródła, bowiem w tym układzie to osoba dokonująca wypłat staje się płatnikiem – www.pwc.pl/podatek-u-zrodla. To właśnie na niej leży obowiązek obliczenia, pobrania oraz uiszczenia odpowiednich sum w urzędzie skarbowym. Płatnik pobiera więc podatek od osoby otrzymującej przychód „bezpośrednio z pensji” i wypłaca jej odpowiednią kwotę pomniejszoną o kwotę podatku.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Jeżeli należysz więc do osób zarabiających za granicą nie musisz martwić się o rozliczanie się z podatku, gdyż za kwestie te, w państwie, w którym uzyskujesz dochód odpowiada osoba wypłacająca Ci pensję. W Polsce dokumentem, który zwalnia z odprowadzania podatków, zarówno u zagranicznego pracodawcy, jak i w polskim urzędzie skarbowym jest Certyfikat Rezydencji Podatkowej, wydawany przez odpowiedni organ administracyjny. Certyfikat potwierdza dane dotyczące miejsca zamieszkania, tym samym wskazując na kraj, w którym dana osoba podlega obowiązkowi podatkowemu. Posiadanie ważnego certyfikatu chroni nas przed podwójnym opodatkowaniem. Warunkiem, który jednak należy spełnić jest uzyskanie przychodu nieprzekraczającego 2 mln złotych w roku obrotowym.